Header Ads

USA: Przygotowywał zamach na Chrześcijan. Syryjski uchodźca pozostanie w areszcie.


21-letni Mustafa Alowemer został oskarżony o planowanie dokonania zamachu bombowego na kościół w Pittsburghu. Syryjski uchodźca wspierający Państwo Islamskie pozostanie w areszcie po tym, jak sędzia federalna Cynthia Eddy odmówiła w miniony piątek ustanowienia kaucji dla oskarżonego. 

Mustafa Mousab Alowemer stoi w obliczu zarzutów przygotowywania przeprowadzenia ataku terrorystycznego na Legacy International Worship Center w dzielnicy North Side w Pittsburghu. Śledczy są zdania, że celem ataków Alowemera miały stać się różne społeczności etniczne, w tym Chrześcijanie. Podczas gdy rodzina i przyjaciele niedoszłego zamachowca błagali o zwolnienie mężczyzny w oczekiwaniu na proces, prokurator Soo Song określił go jako "zagrożenie dla społeczeństwa". Przesłuchiwany w piątek agent specjalny FBI zeznał, że Alowemer planował umieścić dwie bomby w miejscowym kościele. Jedna z nich miała zostać zdetonowana gdy modlący się byli wewnątrz budynku, druga z kolei dopiero w momencie kiedy pierwsi dziennikarze i organy ścigania pojawiliby się na miejscu zdarzenia. Prokuratorzy stwierdzili, że Alowemer chciał umrzeć w samobójczym ataku, dlatego też w areszcie jest pod szczególną obserwacją przeznaczoną tylko dla więźniów mogących zrobić sobie krzywdę. Syryjski uchodźca miał powoli dopracowywać swój plan ataku. Swoje zamiary najpierw umieścił w Internecie, a następnie ręcznie opracował 10-punktowy przewodnik. 


W krzyżowym przesłuchaniu obrońca 21-latka, Andrew Lipson poinformował, że Alowemer nie wiedział jak prawidłowo zbudować bombę i nie był prawdziwym zagrożeniem. Według Lipsona jego klient "nie spotkał się z nikim innym poza agentem FBI. Nie wie jak dotrzeć do Syrii.". W sądzie podczas półtoragodzinnej rozprawy zeznawało kilkudziesięciu zwolenników Alowemera, w tym jego matka Fatmeh. Kobieta stwierdziła, że jej syn nie był agresywny, a jej rodzina uciekła z Syrii i mieszkała w Jordanii przez kilka lat przed przyjazdem do USA. Według niej Mustafa w Stanach Zjednoczonych był szczęśliwy. Matka niedoszłego zamachowca zapewniła, że będzie go uważnie obserwować, nawet śpiąc w tym samym pokoju co on. 

Cynthia Eddy po wysłuchaniu argumentów obu stron uznała, że Alowemer pozostanie w areszcie federalnym. Termin rozprawy nie został jeszcze ustalony. 

Źródło info: CBS Pittsburgh
Źródło foto: FBI

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.