Header Ads

USA: Otworzyła ogień w siedzibie Youtube, bo ten przestał płacić jej za umieszczane filmy.


Kobieta, która twierdziła, że Youtube hamował rozwój jej kanału i otworzyła ogień w siedzibie firmy w San Bruno, powiedziała swojej rodzinie, że "nienawidzi" tej firmy. Nasim Aghdam, bo tak nazywa się sprawczyni strzelaniny, raniła trzy osoby, po czym odebrała sobie życie. Śledczy nie wierzą, że kobieta była specjalnie ukierunkowana na te trzy ofiary. Policja podała we wtorek, że Aghdam wyciągnęła pistolet i oddała wiele strzałów na dziedzińcu centrali firmy na południe od San Francisco, w San Bruno. 
Funkcjonariusz organów ścigania, znający przebieg śledztwa, powiedział The Associated Press, że Aghdam od dawna prowadziła spór z Youtube. Śledczy wskazał, że kobieta używała nicku "Nasime Sabz", z którego potępiała politykę i zasady popularnego serwisu wideo i twierdziła, że firma próbowała powstrzymać twórców treści. 

"Youtube odfiltrował moje kanały, aby uniemożliwić im uzyskiwanie wyświetleń!" - głosił jeden z komunikatów na stronie. "Nie ma możliwości równego wzrostu na YOUTUBE lub jakiejkolwiek innej witrynie do udostępniania wideo. Twój kanał będzie rósł, jeśli oni będą chcieli!!!!"

Aghdam "znienawidziła" Youtube i była zła, że firma przestała płacić za jej filmy, które publikowała na platformie - tak twierdzi jej ojciec, Ismail Aghdam w wywiadzie dla Bay Area News Group. W poniedziałek zadzwonił na policję, by zgłosić zaginięcie swojej córki, gdy nie odbierała przez dwa dni telefonu. Ostrzegł funkcjonariuszy, że może kierować się do siedziby Youtube'a. Oficerowie w Mountain View - około 48 km od głównej kwatery firmy - znaleźli ją śpiącą w samochodzie na parkingu ok. drugiej w nocy we wtorek, ale puścili ją gdy odmówiła odpowiedzi na pytania. 

"Aghdam nie sprawiała wrażenia osoby, która byłaby zagrożeniem dla siebie czy innych ludzi." - powiedziała rzeczniczka policji Katie Nelson.  

Rzeczniczka nie chciała udzielić informacji czy policjanci zostali ostrzeżeni, że kobieta może udać się do siedziby Youtube. 

Jedna z ofiar - 36-letni mężczyzna - był w stanie krytycznym - przekazał rzecznik szpitala San Francisco General Hospital. 32-letnia kobieta była w ciężkim stanie, a 27-latka pozostawała w dobrym stanie. 

Dianna Arnspiger, pracowniczka firmy, powiedziała, że była na drugim piętrze budynku, gdy usłyszała strzały. Podbiegła do okna i zobaczyła strzelającą kobietę na patio, na zewnątrz. 

"To była kobieta. Strzelała z pistoletu, a ja właśnie powiedziałam "Strzelanina" i wszyscy zaczęli uciekać" - zakomunikowała Arnspiger. 
Nasim Aghdam
Ona i inni ukrywali się w sali konferencyjnej przez godzinę, podczas gdy inny pracownik wielokrotnie dzwonił pod numer 911, aby uzyskać aktualne informacje. Oficerowie policji przybyli na miejsce odkryli jedną ofiarę z ranami postrzałowymi, a kilka minut później znaleźli sprawczynię z raną postrzałową - poinformował szef policji San Bruno, Ed Barberini. Dwie pozostałe ofiary z ranami postrzałowymi zostały zlokalizowane później w sąsiedniej firmie. 

Największa na świecie internetowa witryna wideo jest własnością giganta z Doliny Krzemowej, Google. Przedstawiciele firmy twierdzą, że to ściśle powiązana ze sobą społeczność. W centrali znajduje się ponad tysiąc inżynierów i innych pracowników w kilku budynkach. Budynek kampusu na południe od San Francisco, wybudowany pod koniec lat '90. ubiegłego wieku, znany jest z pochyłego zielonego dachu z natywnymi gatunkami traw. Na początku tego roku nastąpiła zmiana polityki Youtube'a skierowana przeciwko małym twórcom. Wielu z nich straciło możliwość monetyzacji swoich filmików, co wzbudziło wiele kontrowersji w branży. Firma wprowadziła limit 10 tysięcy wyświetleń - wymagany by móc przystąpić do programu partnerskiego. 


Źródło info: ABC7
Źródło foto: Youtube /  By Coolcaesar (Own work) [CC BY-SA 3.0 or GFDL], via Wikimedia Commonsloading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.