Header Ads

Wlk. Brytania: Akcja antyterrorystyczna i zatrzymanie neonazisty.


W brytyjskim mieście Lincoln został zatrzymany 46-letni neonazista. To efekt wspólnych działań miejscowej policji i oddziału Counter Terrorism Policing North West. Mężczyzna jest oskarżony o bycie członkiem neonazistowskiej organizacji National Action. Śledczy poinformowali o "koniecznych zatrzymaniach" wszystkich tych, którzy szerzą ekstremistyczne ideologie. 


"Aresztowania stanowią część szerszej operacji przeciwko działalności zakazanych organizacji. Osoby zaangażowane w działalność tych organizacji mają szkodliwy wpływ na społeczność, która ciężko pracuje, aby ją budować. Dlatego bardzo istotny jest kontakt ludzi dzielących się z nami informacjami, abyśmy mogli zatrzymywać tych, którzy popierają ideologie ekstremistyczne." - powiedział funkcjonariusz Dominic Scally. 

Mężczyzna został oskarżony o popełnienie przestępstw na podstawie ustawy o terroryzmie i ustawy telekomunikacyjnej. Policja w Lincolnshire, która wsparła działania antyterrorystyczne, twierdzi, że operacja była wcześniej zaplanowana i "nie uważa się, aby w tym czasie istniało zagrożenie dla lokalnej społeczności Lincolnshire."

National Action stała się pierwszą organizacją tego typu uznaną za grupę terrorystyczną, której istnienie zostało zakazane przez rząd w grudniu 2016 roku. Od tego czasu rząd zakazał działania dwóch kolejnych - Scottish Dawn i NS131, które działały w Środkowej Anglii. Rozszerzając zakaz we wrześniu, Amber Rudd poprzysięgła walczyć z "nikczemnymi, rasistowskimi, homofobicznymi i antysemickimi grupami" oraz ich zdolnością do gloryfikowania przemocy i wzbudzania nienawiści. 

"Nie pozwolę maskować się im pod różnymi nazwami" - grzmiała wówczas Rudd. "Poszerzając zakaz działania National Action, powstrzymujemy rozprzestrzenianie się zatrutej ideologii i powstrzymujemy jej członkostwo przed wzrostem - chroniąc tych, którzy mogą być narażeni na radykalizację."

Członkowie brytyjskiej organizacji National Action

Założona w 2013 roku National Action promowała ideę, że Wielka Brytania będzie nieuchronnie zmierzała ku gwałtownej wojnie rasowej i będzie powiązana brutalnymi spiskami, podczas gdy jej członkowie prowadzili działania, które aktywiści nazwali "terrorystycznym obozem treningowym" w dawnej bazie organizacji w Warrington. Członkowie m.in. pochwalali mordercę posłanki Jo Cox, która została zamordowana podczas kampanii referendalnej. Służby bezpieczeństwa ostrzegają przed rosnącym zagrożeniem w związku z radykalizacją różnych środowisk. W ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę aresztowań terrorystów w Wielkiej Brytanii m.in. w związku z przeprowadzonymi dwoma atakami w Londynie i Manchesterze. 

Źródło info: Independent 
Źródło foto:  Raimond Spekking / CC-BY-SA-3.0 / By National Action (imgur) [Copyrighted free use], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.