Header Ads

Wlk. Brytania: Chciał wymordować "niewiernych". Iracki Kurd skazany na 15 lat za przygotowywanie zamachu.


Zwolennik Państwa Islamskiego Farhad Salah został uznany winnym przygotowywania zamachu w postaci zdalnie sterowanego samochodu-bomby z małymi improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Mężczyzna planował zadać "straszne cierpienia". Wcześniej miał oglądać "kompletnie zdeprawowane i obrzydliwe" nagrania islamskich ekstremistów. Sąd w Sheffield skazał go na 15 lat pozbawienia wolności za spiskowanie w celu zdetonowania bomby w zdalnie sterowanym pojeździe. 

24-letni Farhad Salah z Sheffield był na wczesnym etapie testowania małych improwizowanych ładunków wybuchowych (IED) w ramach przygotowań do zamachu kiedy został aresztowany w grudniu 2017 roku. Iracki Kurd został uznany winnym przygotowania do przeprowadzenia aktów terroryzmu. Sheffield Crown Court skazał Salaha po ponownym - pięciotygodniowym - procesie, toczącego się od początku tego miesiąca. Skazując go na 15 lat pozbawienia wolności i trzech lat zakazu posiadania prawa jazdy, sędzia Paul Watson powiedział, że Salah "był przywiązany do ekstremistycznej ideologii i przygotowywał się do podjęcia działań, aby nadać skuteczności tym poglądom". Powiedział, że ryzyko spowodowania śmierci lub poważnych obrażeń w wyniku planowanego użycia materiałów wybuchowych było oczywiste. Według sędziego oglądanie przez Salaha "całkowicie zdeprawowanych i obrzydliwych" ekstremistycznych nagrań pokazało jak bardzo był zaangażowany. 

"Twoja postawa wobec skrajnej przemocy i utraty życia czasami w niewyobrażalnie przerażających okolicznościach, jasno wskazuje mi, że gdybyś przeprowadził przygotowania do końca, nie zawahałbyś się, powodując utratę życia i straszne cierpienia."


Pokój, w którym mieszkał Farhad Salah
Anne Whyte, będąca oskarżycielem na procesie Salaha, powiedziała:

"Intencją było wyprodukowanie urządzenia, które byłoby umieszczone w pojeździe, ale kontrolowane zdalnie, tak by nikt nie musiał się męczyć. Farhad Salah zdecydował, że improwizowane ładunki wybuchowe mogą być w jakiś sposób produkowane i wykorzystywane w Wielkiej Brytanii, co oszczędzi jego własne życie, ale zaszkodzi innym, których uważał za niewiernych."

Sąd usłyszał jak tydzień przed zatrzymaniem, mężczyzna wysłał wiadomość na Facebooku o treści:

"Moją jedyną próbą jest znalezienie sposobu na przeprowadzenie operacji męczeństwa z samochodami bez kierowcy. Wszystko idealne, tylko program jest w tyle."

Czarny proszek znaleziony podczas przeszukania domu Salaha
Anne Whyte poinformowała, że Salah "coraz bardziej desperacko" robił coś dla Państwa Islamskiego podczas przygotowań. Nie był jednak w stanie podróżować na Bliski Wschód ze względu na nieuregulowany status imigracyjny, a jego wniosek o azyl w Wielkiej Brytanii był nadal ustalany w momencie aresztowania. W pierwotnym procesie jurorzy usłyszeli jak on i jego współoskarżony 32-letni właściciel frytkarni, byli w początkowej fazie testowania małych urządzeń wybuchowych i to właśnie wtedy, kiedy zostali aresztowani podczas nalotów na ich domy. Policja w domu Salaha odnalazła czarny proszek. 


Pod koniec procesu w ubiegłym roku ława przysięgłych nie doszła do porozumienia w sprawie werdyktu któregokolwiek z oskarżonych. 

Źródło info: Sky News
Źródło foto: Britain Police

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.