Header Ads

Szwajcaria: Wzrost liczby osadzonych o 50% w ciągu ostatnich 30 lat.


Podczas gdy liczba więzień od 1988 roku spadła o 37%, liczba więźniów od końca lat osiemdziesiątych wzrosła o ponad 50% - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego Szwajcarii (FSO) opublikowanych 5 lutego br. Liczba więźniów wzrosła gwałtownie w ostatnich trzech dekadach z 4621 w 1988 roku do 6907 w 2017 roku. Oznacza to 82 osadzonych na każde 100 000 osób, w porównaniu do 70 w 1988 roku. Pomimo wzrostu liczby więźniów ilość zakładów karnych gwałtownie spadła od końca lat osiemdziesiątych ze 152 do 106. Wynika to głównie z tego, że zamknięte zostały mniejsze więzienia, a osadzeni coraz częściej są wysyłani do większych zakładów karnych. 

Więzienia stały się większe w ciągu ostatnich 30 lat. W 1988 roku tylko 9% placówek mogło pomieścić ponad 100 więźniów. Dzisiaj 25% wszystkich zakładów karnych ma ponad 100 osadzonych. Prawie jedna trzecia wszystkich więźniów w 2017 roku oczekiwała na proces. 


Obywatele Szwajcarii stanowią 24% wszystkich osadzonych, co jest gwałtownym spadkiem w ciągu ostatnich 30 lat. Cudzoziemcy zamieszkujący Szwajcarię stanowią 31% ogółu więźniów. Większość, 45%, składa się z cudzoziemców nie mających miejsca zamieszkania w Szwajcarii. 

Warunki w szwajcarskich więzieniach są różne, chociaż pewien emeryt, który zdecydował się na tygodniowy pobyt w więzieniu zamiast grzywny za wykroczenia drogowe, stwierdził na łamach Frauenfelder Nachrichten:


"Jestem na emeryturze i miałem czas, aby udać się do szamana. Moja rodzina była przeciwna tej idei, ale chciałem cieszyć się luksusem. Naprawdę podobał mi się ten tydzień. Posiłki zawsze przychodziły na czas, a obsługa była super".

Emeryt narzekał tylko na problemy z więzienną kawą, której mu brakowało podczas pobytu w zakładzie karnym. 

Źródło info: TheLocal.ch
Źródło foto:   Patrick Denker [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / Flickr/Still Burning. CC 2.0 by-nc, some rights reserved


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.