Header Ads

Wietnam: Katolicka aktywistka skazana na więzienie za działalność wywrotową.


Sąd w środkowym Wietnamie skazał katolicką aktywistkę pod zarzutem chęci obalenia państwa komunistycznego - informuje ucanews.com. Portal cytuje raport z 13 kwietnia, jaki pojawił się w państwowej gazecie, który głosi, że Sąd Ludowy w prowincji Ha Tinh skazał Teresę Tran Thi Xuan na 9 lat więzienia za próbę obalenia rządów ludu. 

42-letnia Xuan czeka także kolejne pięć lat aresztu domowego po zakończeniu bardzo surowego wyroku wietnamskiego sądu. Gazeta twierdzi, że kobieta udostępniła artykuły i klipy wideo w mediach społecznościowych pochodzące z "grup reakcyjnych", aby podważyć obecny rząd. Została także oskarżona o organizowanie protestów w siedzibie samorządu lokalnego przeciwko tajwańskiej firmie stalowej - Formosa, która była odpowiedzialna za ogromny toksyczny wyciek odpadów w prowincji. Podczas protestów, w kwietniu 2017 roku, zachęcała ludzi do niszczenia mienia publicznego i wywoływania społecznych zamieszek - przekazał sąd. Xuan pochodzi z Loc Ha, lokalnej dzielnicy dotkniętej toksycznym wyciekiem. Sąd w wyroku orzekł, że działaczka była członkiem Bractwa na rzecz Demokracji, krajowej organizacji społeczeństwa obywatelskiego, którą rząd postrzega jako reakcyjną grupę próbującą obalić państwo komunistyczne. Świadkowie przekazali, że budynek sądu w trakcie procedowania sprawy Katoliczki, był pod specjalnym nadzorem z silną obecnością policji. 

Krewni Xuan zostali tylko poinformowani o trwającym dwie godziny procesie. Według obserwatorów procesu - Xuan została ukarana za pomoc starszym i biednym ludziom, oraz przeciwstawienie się społecznej niesprawiedliwości stworzonej przez władze. 

Podczas dwóch tygodnii na przełomie marca i kwietnia, Wietnam uwięził 10 działaczy, skazując ich w sumie na 96 lat. 

Źródło info: Ucanews.com
Źródło foto: screen, YT /  By Dragfyre [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.