Header Ads

USA: Duchowni odrzucają prawo noszenia ukrytej broni palnej w miejscach kultu.


Przywódcy religijni różnych wyznań przyłączyli się do abp Robert'a Carlson'a, by wyrazić sprzeciw wobec nowego pomysłu ustawy w stanie Missouri, zezwalającej ludziom na noszenie ukrytej broni palnej w kościołach bez zezwolenia władz duchownych. Arcybiskup St. Louis zagroził pozwem, jeżeli projekt ustawy zostanie podpisany. Ustawa "rozszerzyłaby prawa drugiej poprawki kosztem pierwszej poprawki dot. wolności religijnej" - powiedział abp. Robert Carlson. W środę 11. kwietnia grupa reprezentująca żydowską, katolicką, episkopalną, luterańską, metodystyczną, baptystyczną i inne tradycje zorganizowała konferencję prasową, aby ogłosić sprzeciw wobec Missouri House Bill 1936, które zezwala mieszkańcom na noszenie ukrytej broni palnej na większości prywatnych nieruchomości - w tym w domach kultu religijnego - o ile nie ma specjalnych oznakowań, które stanowią inaczej. Obecnie posiadacze zezwoleń są zobowiązani do uzyskania pozwolenia od swojego pastora, ministra lub osób reprezentujących ich religijną organizację na wniesienie ukrytej broni palnej na teren miejsc kultu religijnego. 

Dwie krajowe komisje Izby Reprezentantów zatwierdziły już projekt ustawy - według partyjnej linii Republikanów. 

"Pastorzy, rabinowie i przywódcy religijni nie powinni być zmuszani przez rząd do umieszczania oznakowania na naszych świętych miejscach, zakazującego działalności, której możemy nie chcieć dopuszczać na terenie naszej prywatnej własności" - powiedział Carlson, którego archidiecezja liczy prawie 500 000 rzymskich katolików. 

Kilka minut później, podczas sesji pytań i odpowiedzi, Carlson - którego biskupi katoliccy z Missouri w zeszłym tygodniu wydali wspólne oświadczenie potępiające ustawę i symbol przemocy w postaci pistoletu - ostrzegli przed potencjalną bitwą prawną: "My (katolicy) nie będziemy ponad procesami sądowymi lub innymi działaniami zmierzającymi do niedopuszczenia do wejścia w życie ustawy."

Jared Taylor (Źródło foto: Jered-Taylor-State-Representative-District-139)

Jared Taylor, republikański członek Missouri House z Nixa, który jest pomysłodawcą projektu ustawy, powiedział, że "całkowicie nie zgadza się" z oceną arcybiskupa. 

"Ostatnią rzeczą, którą chcę zrobić, jest naruszenie praw jednostek. Jeśli nie chcą (ukrytych pistoletów na swojej posiadłości), wszystko, co muszą zrobić, to umieścić znak, tak jak na każdej prywatnej własności, a podejmowanie decyzji przez kościół nie narusza ich praw do wolności religijnej."

Inni duchowni podzielają niezadowolenie arcybiskupa, wyrażając frustrację z powodu rozszerzenia kwestii przemocy związanej z bronią. 

Rabin Brigitte Rosenbert z prawej. 

Rabin Brigitte Rosenbert ze Stowarzyszenia Rabinów w St. Louis, stwierdziła, że była "zmartwiona" "epidemią" przemocy z użyciem broni. Episkopalny biskup George Wayne Smith zachęcał ustawodawców do przyjęcia alternatywnego ustawodawstwa, takiego jak zakaz gromadzenia zapasów, wzmacniania kontroli, ograniczania magazynów o dużej pojemności i zapewnienia lepszego dostępu do opieki psychiatrycznej. Biskup Robert Farr, z kościoła Zjednoczonych Metodystów, powiedział, że sam jest właścicielem broni i istnieje coś takiego jak rola "odpowiedzialnego posiadania broni", jednak argumentował w oświadczeniu, że ustawa może "negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lokalnego kościoła" i utrudnić samorządność miejscom kultu. W 2016 roku Teksas rozszerzył swoje przepisy dotyczące noszenia na otwartej przestrzenii broni palnej. Katolicka diecezja w Dallas zakazała stosowania broni we wszystkich swoich kościołach. 

Robert Jeffress, pastor z Dallas

Niedawno wiele organizacji religijnych uczestniczyło w marszu dla życia - rozegłym proteście wzywającym do surowszych przepisów dotyczących kontroli broni. Są jednak tacy, którzy przyjmują ideę parafian noszących broń palną w miejscach kultu. Robert Jeffress, pastor Dallas i doradca ws. wiary prezydenta Trump'a, wyraził poparcie dla pomysłu wnoszenia ukrytej broni do kościołów. 

"Powiedziałbym, że ćwierć do połowy z naszych członków jest "ukrytymi nosicielami". Mają broń i nie sądzę, żeby coś było nie w porządku - oni przynoszą ją ze sobą do kościoła."

Źródło info: National Catholic Reporter
Źródło foto: By https://www.flickr.com/photos/glasgows/ (https://www.flickr.com/photos/glasgows/432945997/) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons / screen, YT /  By Gage Skidmore [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons


loading...

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.