Header Ads

Hiszpania: Gang sutenerów rozbity, stosowali groźby voodoo.

11 aresztowanych i 16 uratowanych kobiet - taki jest bilans operacji hiszpańskiej policji wspieranej przez Europol w walce z handlem kobietami. Ofiarami były Nigeryjki, które były zmuszane do prostytucji. Sutenerzy stosowali groźby voodoo do kontrolowania ich.

Hiszpańska policja, wspierana przez Europol, uratowała 16 nigeryjskich kobiet z rąk handlarzy ludźmi, które zostały zmuszane do prostytucji w Saragossie. Jedenastu członków gangu zostało aresztowanych. Zorganizowana grupa przestepcza działała na terenie Europy, głównie w Hiszpanii, we Włoszech, Niemczech i Danii. Kobiety były rekrutowane w Beninie - nigeryjskim mieście położonym w prowincji Edo - z obietnicami lepszego życia w Europie. Były transportowane do Hiszpanii drogą lądową przez Libię, a stamtąd do Włoch przez morze. Po dotarciu na terytorium Europy, były przekazywane do agencji towarzyskich i zmuszane do prostytucji, dopóki nie spłacą zaciągniętych długów.

W ciągu dnia w Hiszpanii Europol nadzorował śledztwo w terenie, wysyłając analityka do Saragossy z mobilnym biurem i urządzeniem do ekstrakcji danych. Umożliwiło to wymianę informacji w czasie rzeczywistym i kontrole krzyżowe zgromadzonych w trakcie działania informacji.

Ofiary były zmuszane do prostytucji przez sutenerów, którzy grozili im magią voodoo. Kobiety zobowiązały się do spłacenia długu i nie informowania policji. Ta metoda, stosowana przez organizacje przestępcze z kobietami z Afryki Zachodniej, ma na celu kontrolowanie kobiet poprzez grożenie im lub członkom ich rodzin śmiercią, jeśli nie wypełnią zobowiązania. Ofiary mogą być kontrolowane nawet podczas rozmów telefonicznych, co sprawia, że sutenerzy nie muszą przebywać w tym samym miejscu, w którym kobiety są wykorzystywane.

Źródło info: Europol
Źródło foto:  By Kevin.B (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Obsługiwane przez usługę Blogger.